Korting Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) dreigt voor gemeente Asten
In maart 2010 werd bekend dat diverse gemeenten waaronder Asten geconfronteerd worden met een korting op het Wmo-budget als het verdeelmodel voor de Wmo wordt aangepast. Er is een voornemen om twee nieuwe indicatoren toe te voegen aan het verdeelmodel van de Wmo: Gemiddeld gestandaardiseerd inkomen (GGI) en langdurig medicijngebruik (LMG).
Rapport herverdeling
Op basis van het rapport van Cebeon “POR 2010: onderhoud verdeelmodel Wmo” is een overzicht van het herverdeeleffect Wmo gemaakt. Voor de gemeente Asten betekent dit een negatief herverdeeleffect van 7 euro per inwoner, oftewel een korting van ruim 114.000 euro op het Wmo-budget voor hulp bij het huishouden met ingang van 2011. Deze nieuwe indicatoren bepalen in totaal 64,2% van de verdeling van het Wmo-budget voor hulp bij het huishouden.
Gemiddeld Gestandaardiseerd Inkomen
Uit cijfers van het CBS (Gemeente op maat 2008) blijkt dat het GGI in Asten exact gelijk is aan het landelijke GGI. Op basis hiervan concluderen wij dat deze indicator niet leidt tot het negatieve herverdeeleffect.
Langdurig Medicijn Gebruik
De tweede indicator betreft het langdurig medicijngebruik. Deze
indicator is gebaseerd op het meervoudig medicijngebruik in alle
farmaceutische kostengroepen. Uitgangspunt voor deze indicator is
dat langdurig medicijngebruik een beeld geeft van het aantal
chronisch zieken c.q. mensen met een beperking binnen een gemeente.
Er blijkt een duidelijk verband te bestaan tussen een LMG cliënt en
het beroep op hulp bij het huishouden in het kader van de Wmo. In
Asten is sprake van een uniek samenwerkingsverband tussen apotheek
en huisartsen. Door concrete afspraken omtrent het voorschrijven
van medicijnen en het gebruik van een elektronisch
voorschrijfsysteem (EVS) waardoor de afspraken vastgelegd en dus
uitgevoerd worden, is er sprake van een kwalitatief hoogwaardig
medicijnbeleid tegen verantwoorde lage kosten. Zoals u wellicht
weet, is het terugdringen van de geneesmiddelenkosten met behoud
van kwaliteit een van de speerpunten van het beleid van het
ministerie van VWS. Het effect hiervan is een forse afname van de
kosten van het medicijngebruik in Asten met behoud van een
kwalitatief hoge standaard. Dit heeft geresulteerd in een besparing
van 20 tot 25% op de medicijnkosten. Het aantal chronisch zieken
c.q. mensen met een beperking in onze gemeente is hierdoor echter
niet toe- of afgenomen!
Verzoek
Bovenstaande werkwijze “het Astens model” wordt als voorbeeldmodel door de ziektekostenverzekeraars en het ministerie van VWS gepropageerd. Het mag duidelijk zijn dat deze werkwijze invloed heeft op de indicator LMG, waardoor de gemeente Asten nu gekort wordt op het budget Wmo. Het aantal mensen dat een beroep doet op de zorg is echter niet lager dan in vergelijkbare gemeenten. De gemeente Asten verzoekt de staatssecretaris derhalve dringend om bij de verfijning van het verdeelmodel Wmo rekening te houden met de unieke situatie in Asten. Een correctie op de indicator LMG is ons inziens noodzakelijk. Tevens verzoekt de gemeente Asten om het bovenstaande mee te nemen bij de behandeling van het nieuwe verdeelmodel Wmo in het Bestuurlijk Overleg Financiële Verhoudingen dat gepland is op 6 april 2010.